Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

silhouette-g89b3490c1_1920

W małżeństwie przestaje się układać. Jeden z małżonków podejmuje decyzję o złożeniu pozwu rozwodowego. Zakłada się, że takie postępowanie musi zakończyć się rozwodem. Czy słusznie? Prawo przewiduje przypadki, kiedy sąd może nie udzielić rozwodu. Wyjaśniamy kiedy może zapaść taka decyzja.

Separacja zamiast rozwodu

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym sąd orzeka rozwód w sytuacji gdy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Te dwa warunki muszą wystąpić łącznie. Jeżeli rozkład pożycia nie ma charakteru trwałego sąd nie będzie mógł orzec rozwodu. Jednakże w tej sytuacji możliwa jest alternatywna ścieżka.

Kiedy między małżonkami dojdzie jedynie do zupełnego rozkładu pożycia sąd może orzec o separacji. Separacja niesie podobne skutki jak rozwód. Należy jednak pamiętać, że osoby pozostające w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.

Więcej o separacji pisaliśmy [TUTAJ – https://rozwody-trojmiasto.pl/juz-nam-nie-po-drodze-czym-rozni-sie-separacja-od-rozwodu/]

Kiedy sąd kategorycznie nie orzeknie rozwodu?

Dobro dzieci najważniejsze

Sąd może nie orzec rozwodu jeśli taka decyzja miałaby szczególnie zły wpływ na dobro dzieci małżonków. Przepisy mówią o małoletnich dzieciach, czyli takich, które nie ukończyły 18 roku życia. Przesądzając o rozwodzie sąd bierze pod uwagę sytuację dziecka oraz małżonków. Analizowane są na przykład kwestie materialne.

Rozwód może przyczynić się do pogorszenia sytuacji dziecka nie tylko pod względem materialnym. Zmiana miejsca zamieszkania małżonka z którym dziecko ma zamieszkiwać może łączyć się choćby z ograniczeniem perspektyw rozwoju małoletniego. Przeprowadzka z dużego miasta na wieś to bowiem nie tylko zmiana warunków mieszkalnych. To zmiana środowiska, przyzwyczajeń, zajęć dodatkowych bądź ich brak. To z kolei może znacznie wpłynąć na komfort psychiczny i rozwój dziecka.

Działanie wbrew małżonkowi

Przepisy zabraniają udzielić rozwodu także w sytuacji kiedy jeden z małżonków postępuje niezgodnie z zasadami współżycia społecznego. Co to oznacza?

Nie ma konkretnego zbioru takich zasad. Jednak każdy z pewnością domyśla się jaka jest ich natura. Przykładem zachowania niezgodnego z zasadami współżycia społecznego jest złożenie pozwu rozwodowego, którego motywacją jest ciężka choroba małżonka.

Chęć pozostawienia współmałżonka po 20 latach małżeństwa z powodu jego choroby wydaje się wysoce nieetyczne. W takich przypadkach sąd również nie może udzielić rozwodu, mając na względzie dobro drugiej strony.

Winny bez prawa do żądania rozwodu

Kwestię orzekania o winie rozstrzygnęliśmy w tym artykule [https://rozwody-trojmiasto.pl/rozwod-z-orzekaniem-o-winie-malzonka-czy-ma-tak-duze-znaczenie-i-czy-jest-sie-o-co-bic/].

W niektórych sytuacjach rozstrzygnięcie winy jednego z małżonków jest szczególnie istotne. Mało osób jednak wie, że wina ma znaczenie nie tylko ze względu na ewentualny obowiązek alimentacyjny.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeżeli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, rozwód nie będzie dopuszczalny. Nie jest to zakaz kategoryczna. Sąd orzeknie o rozwodzie w takiej sytuacji, ale tylko wtedy kiedy drugi małżonek wyrazi na to zgodę. Bez takiej zgody małżeństwo będzie trwać nadal, chyba, że brak zgody będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Tutaj w grę może wchodzić nawet taki błachy powód jak złośliwość drugiego małżonka.

Jeżeli nie jesteś pewny czy w Twojej sytuacji rozwód jest odpowiednim rozwiązaniem – skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni prawnicy udzielą Ci szczegółowej i konkretnej konsultacji dbając o dobro Twoje i dzieci.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY