Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Rozwodzę się. Żona powiedziała, że nie będzie utrudniać mi kontaktów z dzieckiem

contract-3002431_1920

Sąd w czasie sprawy rozwodowej nie ma obowiązku ustalać w jaki sposób i w jakich terminach mają się odbywać kontakty dziecka z rodzicem z którym nie mieszka na stałe. Jeżeli małżonkowie nie chcą mieć ustalonego grafiku spotkań, to Sąd nie narzuci im żadnego rozwiązania. Zrezygnowanie z ustalenia kontaktów w wyroku rozwodowym ma swoje wady i zalety.

Dobrze jest ustalić kontakty w wyroku rozwodowym z kilku względów:

  1. Dla dziecka zwłaszcza w wieku przedszkolnym uregulowanie kontaktów jest bardzo istotne. W sytuacji umawiania się przez rodziców na spotkania z przedszkolakiem w różnych terminach np. jeżeli w jednym miesiącu dziecko spędzi z rodzicem 2 całe weekendy, a w następnym miesiącu przykładowo tylko 2 popołudnia, to dziecko nie będzie miało poczucia stabilizacji. Na tę kwestię wielokrotnie zwracali uwagę rodzice, którzy zaniechali ustalenia konkretnych godzin i dni spotkań w czasie sprawy rozwodowej. Zdecydowanie brak ustalonego grafiku spotkań nie jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku przedszkolnym.
  2. Jeżeli kontakty są z góry ustalone, to nie musisz tak często rozmawiać ze swoim ex małżonkiem. W pewnym momencie dojdzie do sytuacji, że Ty kupisz bilety do kina dla siebie i dziecka na sobotę, a Twoja ex małżonka w tę samą sobotę i o tej samej godzinie będzie chciała jechać z dzieckiem na basen. W tej sytuacji albo się dogadacie, albo nie. Tylko skoro się rozwiedliście, to może być to trudne
  3. Uregulowanie kontaktów w wyroku rozwodowym ma jeszcze jedną ważną zaletę. Za nieprzestrzeganie postanowienia o kontaktach grozi kara grzywny. Jak nie ustalisz kontaktów w Sądzie, to patrz pkt. 2 – czyli, nie masz pewności, że zawsze spotkasz się z dzieckiem.

Jakie są minusy ustalenia w wyroku rozwodowym kontaktów?

Trudno znaleźć jakiekolwiek wady sądowego ustalenia kontaktów z dzieckiem. Jeżeli masz ustalone kontakty z dzieckiem w określony sposób np. co drugi weekend i w środę popołudniu, to po prostu z biegiem czasu zarówno dziecko, jak i ex małżonka się do tego przyzwyczają. W praktyce rodzice często dogadują się i kontakty dziecka z rodzicem są częstsze, niż wynika to z wyroku rozwodowego.  Kontakty ustalone w wyroku rozwodowym można zmieniać i jest to nieuniknione, gdyż dziecko staje się starsze i może samo wykazywać potrzebę ich modyfikacji. Nim się obejrzysz, a Twój mały przedszkolak stanie się nastolatkiem, więc perspektywa spędzania z Tobą popołudnia w środę  może być mało atrakcyjna, kiedy koledzy grają w środę popołudniu w piłkę.

Z reguły o nierugowanie kontaktów z dzieckiem wnoszę osoby, których grafik pracy w  każdym miesiącu wygląda inaczej. W innych przypadkach co do zasady rozwodzący się małżonkowie wolą wszystkie kwestie związane z dziećmi uregulować w wyroku rozwodowym. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli nie zdecydujesz się na uregulowanie kontaktów z dzieckiem w czasie sprawy rozwodowej, to i tak będziesz mógł to w każdej chwili zrobić po rozwodzie.

Po prostu zadzwoń do nas, a nasi prawnicy podpowiedzą Ci w jaki sposób najlepiej w Twojej sytuacji ustalić plan spotkań z dzieckiem.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY