Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Po urodzeniu dziecka wyjechałem za granicę i nie widziałem syna 5 lat. Obecnie wracam do Polski. W jaki sposób mam zgodnie z prawem ustalić kontakty z dzieckiem?

kontakt z dzieckiem po rozłące

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W życiu każdego dziecka (zwłaszcza małego) obecność matki i ojca jest taka samo ważna. Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, to powinno mieć kontakt zarówno z mamą, jak i z tatą. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, że po prostu rodzice się rozstają i mama z dzieckiem idzie w jedną stronę, a tata w drugą. Przez kilka lat tata się nie odzywa i nagle przychodzi taki dzień, kiedy tata dzwoni i mówi, że chce się spotkać z synem/córką.

Czy ojciec po kilku latach nie nietresowania się dziecka ma prawo do kontaktów z nim?

Tak. Nawet rodzic, który przez kilka lat nie widział swojego dziecka, a chce nawiązać z nim relacje, to powinien wnieść do Sądu wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Taki wniosek należy złożyć do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwego dla miejscem zamieszkania dziecka. Jeżeli Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, a w szczególności po zapoznaniu się z opinią biegłych specjalistów z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów dojdzie do przekonania, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ojciec miał kontakty z dzieckiem, to mając na uwadze przede wszystkim dobro dziecka ustali kiedy, czyli w jakie dni w miesiącu i w jakich godzinach taki rodzic będzie miał prawo do kontaktu z dzieckiem (najczęściej są to weekendy). Sąd również ustali, czy kontakty będą odbywać się w obecności rodzica, który wychowywał dziecko od urodzenia, czy poza miejscem zamieszkania dziecka.

Jak dziecko przyzwyczai się do Ciebie, to będziesz mógł za jakiś czas składać do Sądu ponownie wniosek o zmianę kontaktów z dzieckiem poprzez poszerzenie ich zakresu, czyli np. dodatkowo wnioskować o dodatkowe spotkania w ciągu tygodnia. Za jakiś czas? Czyli kiedy? Nie ma na to reguły. Głównie zależy, to od tego ile lat ma dziecko.

Jeżeli rodzice dojdą samodzielnie do porozumienia, aby w innym czasie/miejscu rodzic spotykał się z dzieckiem, niż wynika to z postanowienia Sądu, to nawet lepiej. Sąd przypatruje się bowiem sytuacji prawnej dziecka w rodzinie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia lub na wniosek odpowiednich instytucji (najczęściej szkoły), która ma obowiązek powiadomić Sąd, jak dopatrzy się jakichkolwiek nieprawidłowości w rodzinie, które zagrażają dobru dziecka.

Opłata od wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem wynosi 40 zł.

Jeżeli dopiero wracasz do Polski i nie wiesz, czy poradzisz sobie sam w Sądzie podczas sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem, to zadzwoń do Nas, a my Ci pomożemy.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY