Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Moja córka skończyła 18 lat. Czy dalej muszę na nią płacić alimenty?

alimenty dla osoby dorosłej

Jeżeli podejmiesz decyzję o rozwodzie, gdy Twoje dziecko ma np. 3 lata, to musisz wiedzieć, że rozstrzygniecie Sądu rozwodowego w zakresie wysokości alimentów na dziecko będzie, co klika lat się zmieniać, gdyż koszty utrzymania dziecka 3-letniego są niższe, niż np. koszty utrzymania 10-letniego dziecka.  Oczywiście wyrok sam się nie zmieni. Pozew o podwyższenie alimentów w imieniu dziecka do ukończenia przez niego 18 lat będzie składać do Sądu drugi rodzic.

Wiesz już, że co kilka lat wysokość alimentów na dziecko może się zmieniać. Teraz dowiesz się, kiedy zgodnie z prawem będziesz mógł przestać płacić alimenty na dziecko.  

Alimenty musisz płacić tak długo, jak długo Twoje dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W praktyce rzadko, kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, kiedy skończy 18 lat. Często, bowiem po skończeniu nauki w liceum podejmuje dalsze kształcenie na studiach. Jeżeli są to studia dzienne, to Twoja córka nie będzie w stanie pogodzić nauki i pracy, która dawałaby jej takie dochody, z których mogłaby utrzymać się we własnym zakresie. W takiej sytuacji będziesz musiał w dalszym ciągu płacić alimenty na córkę. Dopiero jak córka po zakończeniu studiów zdobędzie zawód, to wówczas można mówić, że będzie w stanie samodzielnie się utrzymać.

W przypadku, gdy Twoja córka studiuje zaocznie i jednocześnie pracuje, a jej dochody wystarczają na pokrycie jej kosztów utrzymania, to wówczas możesz złożyć w Sądzie pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. W praktyce jednak zarobki osób studiujących zaocznie nie są na tyle wysokie, aby wystarczały im na samodzielne utrzymanie. W takim przypadku możesz wystąpić do Sądu z pozwem o obniżenie alimentów wskazując, że córka jest w stanie częściowo utrzymać się samodzielnie, więc Twój obowiązek alimentacyjny powinien być odpowiednio zmniejszony.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko posiada majątek, a dochody z tego majątku wystarczają na pokrycie jego kosztów utrzymania i wychowania. Na przykład, gdy dziecko odziedziczyło po babci mieszkanie, które jest wynajmowane, a dochód z najmu wystarcza na pokrycie jego kosztów utrzymania. W takim przypadku również możesz złożyć do Sądu pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, bez względu na to, czy Twoje dziecko ma 5, 8, czy 18 lat.

W każdym jednak przypadku wyrok sam się nie zmieni. Zawsze trzeba pamiętać, aby dopełnić formalności. Jeżeli nie wiesz, czy powinieneś złożyć do Sądu pozew o obniżenie alimentów, czy o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, to po prostu zadzwoń do nas (tel. 608-415-200) i umów się na spotkanie, a my Ci podpowiemy co zrobić.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY