Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Jak przygotować się do rozwodu? Przeczytaj 5 wskazówek Twojego prawnika

divorce-3194994_1920

W czasie epidemii koronawirusa mamy więcej czasu na przemyślenia. Możemy w spokoju zastanowić się, czy dalsze kontynuowanie naszego małżeństwa ma w ogóle sens. Jeśli znalazłeś/znalazłaś naszego bloga o rozwodach, to zapewne poważnie myślisz już nad rozwodem. Decyzja  o rozwodzie nie należy do najłatwiejszych, więc przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad, które warto przeczytać, zanim poinformujesz swojego małżonka o rozwodzie.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie, czy między Tobą i Twoim małżonkiem doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Sąd będzie się was pytać na rozprawie, czy i kiedy między wami doszło do ustania więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Jeżeli od dłuższego czasu nie masz ze swoim mężem/żoną wspólnych tematów do rozmów, ale jeszcze razem prowadzicie gospodarstwo domowe, to raczej nie można mówić, że między wami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeżeli jednak już się wyprowadziłeś/łaś z domu, a Twój kontakt z żoną/mężem sprowadza się do wymiany zdań na temat dzieci, to właśnie nadszedł czas, aby dopełnić formalności i przyjść do naszej Kancelarii, aby napisać pozew o rozwód.

  1. Zastanów się w jaki sposób chcesz uregulować sytuację prawną swoich dzieci po rozwodzie

To prawda, że dzieci się nie rozwodzą z rodzicami, ale niestety ich sytuacja prawna po rozwodzie trochę ulegnie jednak zmianie. Jeśli macie wspólne małoletnie dzieci sąd w wyroku rozwodowym nie tylko Was rozwiedzie, ale także rozstrzygnie o sprawach dotyczących waszych wspólnych małoletnich dzieci takich jak: władza rodzicielska, kontakty oraz alimenty.

Władza rodzicielska

Zastanów się jeszcze przed rozwodem, czy chcesz, aby każde z was miało w dalszym ciągu nieograniczoną władzę rodzicielską. A może planujesz na stałe wyjechać za granicę po rozwodzie? Wtedy będzie trzeba poważnie zastanowić się nad ograniczeniem Tobie władzy rodzicielskiej, aby w przypadku np. konieczności wyrażenia zgody na pilną operację Twojego dziecka mogła wystarczyć zgoda tylko Twojego małżonka, który będzie na stałe mieszkać z nim w Polsce. Jeżeli współpracujecie ze sobą w sprawach dotyczących dzieci, to jak najbardziej władza rodzicielska powinna przysługiwać każdemu rodzicowi w takim samym zakresie, jak przed rozwodem.

Kontakty

Musisz jeszcze przemyśleć, w jaki sposób Sąd ma ustalić kontakty tego rodzica z dzieckiem, który nie będzie z nim mieszkać na co dzień po rozwodzie. Jest wiele możliwości np. spotkania co drugi weekend i raz w tygodniu po szkole, opieka naprzemienna (czyli dziecko mieszka pół miesiąca z matką i pół miesiąca z ojcem), dziecko może również mieszkać np. 7 dni u ojca i 21 dni u matki albo odwrotnie. Trzeba również podzielić Święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanoc, aby dziecko miało możliwość w tym  czasie spotkać się również z rodzicem, z którym nie mieszka na co dzień. Istotne jest również ustalenie kwestii podziału wakacji i ferii zimowych. Ustalenie grafiku spotkań ma kluczowe znaczenie, aby nie dochodziło między Wami do kłótni, jak już wyjdziecie z Sądu po rozwodzie.

Alimenty na dziecko

Wysokość alimentów na dziecko ustala się według uzasadnionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodzica, który z nim nie mieszka na co dzień. Ustal zatem, jakie są miesięczne koszty utrzymania Twojego dziecka i oblicz w jakiej części powinien w nich partycypować rodzic, który nie będzie mieszkać z dzieckiem.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz pisać pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie małżonka, czy bez orzekania o winie

Jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, to musisz wiedzieć, że winę małżonka musisz przed Sądem udowodnić, zwłaszcza jeśli małżonek w ogóle nie poczuwa się do winy albo oskarża Ciebie o rozpad Waszego małżeństwa. Czy już masz dowody, które będziesz mógł przedstawić w Sądzie rozwodowym, aby udowodnić winę małżonka? Pewnie zastanawiasz się co może być dowodem w Sądzie? Najczęstsze dowody przedstawiane w Sądzie, to zeznania świadków. Zastanów się więc kto może być świadkiem w Twojej sprawie rozwodowej.

  1. Czy masz akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci?

No właśnie, akt małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci są konieczne, aby złożyć pozew rozwodowy w Sądzie.

  1. Czy przed złożeniem pozwu o rozwód muszę powiedzieć o tym małżonkowi

To jest Twój wybór. Ogólnie nie ma takiego obowiązku. Możesz przed wniesieniem sprawy o rozwód porozmawiać z małżonkiem i przykładowo wspólnie z nim ustalić wszystkie kwestie związane z dziećmi (patrz pkt. 2). Jeżeli wspólnie ustalicie w jaki sposób będziecie sprawować opiekę nad dziećmi po rozwodzie, to sprawa sądowa będzie trwać na pewno krócej.

Na koniec, pamiętaj, że nie rozwodzisz się z własnym dzieckiem, tylko z żoną/mężem, więc im więcej kwestii ustalisz ze swoim małżonkiem polubownie jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód np. dotyczących dzieci, to potem będzie mniej stresu, a sprawa rozwodowa będzie trwała krócej.

Nie ma nad czym już dłużej się zastanawiać. Jeżeli jesteś już pewien/pewna, że chcesz się rozwieźć, to po prostu zadzwoń do Nas. Pomogliśmy już wielu ludziom się rozwieźć, więc Tobie też pomożemy.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY