Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

hammer-802301_1920

Zastanawiasz się jak długo będzie trwać Twoja sprawa rozwodowa? Trafiłeś na dobrą stronę. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy najważniejsze informacje na temat tego ile czasu w polskich Sądach trwa przeciętna sprawa rozwodowa. Pewnie masz chaos w głowie, jak słyszysz, że Twój kolega z pracy dostał rozwód na pierwszej sprawie, a koleżanka już 3 lata się rozwodzi i końca sprawy nie widać? Usiądź wygodnie, a nasi adwokaci Ci wyjaśnią dlaczego niektórzy ludzie rozwodzą się 3 miesiące, a inni 3 lata.

Po pierwsze, czas sprawy rozwodowej zależy od tego, czy chcecie się rozwieźć bez orzekania o winie, z orzekaniem o winie jednej strony, czy z orzekaniem o winie obu stron. Masz szansę rozwieźć się na pierwszej rozprawie, gdy oboje zgodzicie się na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Natomiast, jeżeli w procesie pojawi się spór co do tego, które z was ponosi winę za rozpad małżeństwa, to sprawa będzie trwać dłużej. Winę małżonka trzeba w procesie udowodnić, a to wymaga czasu. W takim przypadku sprawa rozwodowa nie zakończy się na pierwszej sprawie. Sąd będzie wyznaczać kolejne terminy rozpraw, aby przeprowadzić postępowanie dowodowe. Musisz wiedzieć, że nie TY jeden się rozwodzisz, więc poszczególne terminy rozpraw są wyznaczane co kilka tygodni, a czasem nawet co kilka miesięcy.

Po drugie, czas sprawy rozwodowej zależy od tego, czy jesteście zgodni w jaki sposób będziecie po rozwodzie wychowywać małoletnie dzieci. Jeżeli chcesz skrócić czas trwania sprawy rozwodowej, to zaproponuj swojemu jeszcze małżonkowi spisanie na piśmie planu o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, czyli tzw. planu rodzicielskiego (planu wychowawczego). Zaznaczam jednak, że nie ma jednego i wyłącznie obowiązującego wzoru takiego planu.  Zawsze możesz do Nas napisać, bądź zadzwonić, a my Ci pomożemy przygotować taki plan wychowawczy, który będzie odpowiadał waszej rodzinie.

Teraz zapewne powiesz, że z Twoją żoną/mężem nie jest możliwe, aby cokolwiek uzgodnić. Tak też się zdarza i to dosyć często. Niestety, jak nie potraficie się dogadać w jaki sposób będziecie sprawować po rozwodzie opiekę na małoletnimi dziećmi, to Sąd skieruje waszą rodzinę na badania psychologiczne do OZZS (Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów). Badania są po to, aby Sąd mógł się wspomóc wiedzą specjalistów psychologów i pedagogów, którzy wskażą w opinii przy którym rodzicu powinno zostać ustalone miejsce pobytu dziecka oraz w jaki sposób najkorzystniej z punktu widzenia dobra dziecka należy uregulować jego kontakty z rodzicem, z którym nie będzie mieszkać na co dzień. Badania psychologiczne nie odbywają się z dnia na dzień. Na takie badania się czeka 2-3 miesiące, a w większych miastach  nawet dłużej.

Przypuszczam, że Twój kolega z pracy rozwiódł się na pierwszym terminie rozprawy dlatego, że umówił się przed sprawą na konsultacje z adwokatem rozwodowym, który pomógł mu napisać plan wychowawczy i rozwiódł się z żoną bez orzekania o winie. Jeżeli chodzi o Twoją koleżankę z pracy, to wydaje mi się, że Twoja koleżanka rozwodzi się 3 rok, gdyż chce uwodnić, że mąż ponosi wyłączną winę za rozpad małżeństwa i Sąd wyznacza kolejne terminy rozprawy, aby przesłuchiwać świadków, albo jeszcze czeka na opinię z OZSS.

Jeśli przed rozwodem zadzwonisz do nas i umówisz się na spotkanie, to podpowiemy Ci co możesz jeszcze zrobić przed sprawą, aby skrócić czas trwania sprawy rozwodowej w Sądzie. Z naszymi prawnikami rozwodowymi będzie Ci łatwiej zrozumieć wszystkie kwestie prawne związane z rozwodem.

 

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY