Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Intercyza, a odpowiedzialność za długi małżonka

prenup-4011478_1920

Co do zasady umowa rozdzielności majątkowej, potocznie nazywana intercyzą chroni od odpowiedzialności za długi, w tym za zobowiązania podatkowe współmałżonka. Umowę rozdzielności majątkowej można podpisać przed ślubem albo w trakcie trwania małżeństwa. Co ważne, na każdym etapie małżeństwa można zrezygnować z rozdzielności i z powrotem wrócić do ustawowej wspólności majątkowej. W tym zakresie prawo daje bardzo szerokie pole manewru w zależności od aktualnych potrzeb małżonków. Małżonkowie od chwili podpisania u notariusza intercyzy nie będą już mieć majątku wspólnego. Każdy z nich będzie miał swój majątek odrębny w skład którego wejdzie np. wynagrodzenie za pracę, które przed podpisaniem umowy stanowiło ich majątek wspólny.

Zalety intercyzy

Z reguły rozdzielność majątkową podpisują małżonkowie, którzy oboje lub jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z przepisami prawa w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność podatkowa obejmuje nie tylko majątek odrębny podatnika, ale również majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Małżonek odpowiada w takim samym zakresie jak podatnik. Będzie ponosić również odpowiedzialność za odsetki z tytułu zaległości podatkowej.

Przykładowo jeżeli między Tobą, a Twoim małżonkiem panuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej, czyli po ślubie nie podpisaliście intercyzy, to za zaległości podatkowe Twojego małżonka, które mogą powstać z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej będziesz odpowiadać również TY. W skrócie rzecz ujmując urząd skarbowy będzie mógł zająć np. Twoje wynagrodzenie za pracę. Inaczej sprawa będzie wyglądać u małżonków, którzy zdecydowali się podpisać intercyzę. W analogicznej sytuacji urząd skarbowy nie mógłby sięgnąć do majątku odrębnego drugiego z małżonków.

Pamiętaj jednak, że prawo nie działa wstecz. Ważny jest czas podpisania intercyzy. Skutki prawne zawarcia umowy o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej (intercyzy) nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem jej podpisania.

Wady intercyzy

W przypadku podpisania umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej wady są takie, że po rozwodzie nie będzie czym się dzielić, gdyż między wami od chwili podpisania intercyzy nie będzie żadnego majątku wspólnego. Może być tak, że biznes Twojego małżonka będzie rozkwitać, żadnej zaległości podatkowej nie będzie. W takiej sytuacji w przypadku rozwodu nie będziesz mógł się domagać podziału zysku, który powstał z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Wadą rozdzielności majątkowej jest również to, że małżonkowie, między którymi istnieje rozdzielność majątkowa nie mogą korzystać z przywileju wspólnego rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chcesz, abyśmy szczegółowo przedstawili Ci wady i zalety intercyzy w Twojej konkretnej sytuacji życiowej, to zadzwoń do nas i umów się na spotkanie.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY

Tagi
adwokatadwokat do sprawy rozwodowejadwokat od rozwodoówadwokat od rozwodówadwokat od rozwodów Gdańskadwokat od rozwodów w Gdańskuadwokat od rozwodów z Gdańskaadwokat od rozwoów Gdańskadwokat rozwdowy Gdańskadwokat rozwodowyadwokat rozwodyadwokat rozwody Gdańskadwokat rozwód Gdańskaliemnty na dzieckoalimentyalimenty na dzieckoalimenty na dziekcoalimenty na małżonkaalimenty od byłego małżonkaco grozi za niepłacenie alimentówdobry adwokat rozwodowy Gdańskdzieckodziecko w rozwodziedziedziczenieepidemiaGdańskintercyzakancelaria prawa rozwodowego Gdańskkancelaria rozwodowa Gdańskkontakty z dzieckiemkontakty z dziekciemkoronawiruskosztymałżeństwomediacjanajlepszy adwokat od rozwodów Gdańskopieka nad dziećmi po rozwodzieopieka nadz dzieckiemopieka naprzemiennaOpiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistóworzeczenie o winieOZZSplan wychowawczypodwyższenie alimentówpodział majątkupodział majątku alimenty na dzieckopodział majątku po rozwodziepostanowienie o kontakatch z dzieckiempozew o obniżenie alimentówpozew o wygaśnięcie alimentówpozew rozwodowyprawnik od rozwodówprawnik od rozwodów Gdańskprawnik rozwodowyprawnik rozwodowy Gdańskprawnik rozwody Gdańskprogram 500+rozdzielność majątkowarozprawa rozwodowarozprawa sądowarozwody Gdańskrozwórozwódrozwód bez orzeczenia o winierozwód bez orzekania o winierozwód bez orzekania o winie Gdańskrozwód bez stresurozwód bez stresu Gdańskrozwód Gdańskrozwód i sprawy rozwodowe Gdańskrozwód w Gdańskurozwód za porozumieniem stronrozwód z orzeczeniem o winierozwód z orzekaniem o winieseparacjaseparacja prawnaseparcja faktycznaskuteczny prawnik rozwodowysprawa rozwodowasprawa rozwodowa w Gdańskusprawa sądowasprawy rozwodoweSądSąd rodzinnyugodawalka o dzieckowniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiemwyrokwyrok alimentacyjnywyrok rozwodowywyrok Sąduwładza rodzicielskazabezpieczeniezabezpieczenie alimentówzgoda na poszpartzgoda na wyjazd dziecka za granicęzmiana nazwiskazmiana nazwiska po rozwodzie