W Polsce, w czasie trwania postępowania rozwodowego nie ma zakazu posiadania nowego partnera, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Istotne jest, kiedy nawiązałeś relację z nową partnerką. Jeśli stało się to po faktycznym rozpadzie więzi małżeńskich, to nie jest to podstawa do orzeczenia rozwodu z Twojej winy. Jeżeli natomiast związek z nową partnerką rozpocząłeś przed zakończeniem małżeństwa, może to zostać uznane za przyczynę rozpadu pożycia.
Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, „związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2000 r., sygn. akt. IV CKN 112/00).
- Posiadanie nowego partnera w czasie rozwodu nie ma automatycznego wpływu na wyrok, to może być jednak brane pod uwagę w kwestiach dotyczących np. opieki nad dziećmi, zwłaszcza jeśli sąd uzna, że nowy związek małżonka ma wpływ na dobro dzieci. Przykładowo, jeżeli mieszkasz już w czasie rozwodu z nową partnerką i okaże się, że nie dogaduje się ona z twoimi dziećmi, to Sąd na pewno weźmie to pod uwagę przy ustalaniu kontaktów.
- Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć, że twój jeszcze małżonek będzie w procesie rozwodowym wskazywać, że nową relację nawiązałeś (aś) znacznie wcześniej – a tym samym, że do zdrady małżeńskiej doszło jeszcze przed faktycznym rozpadem więzi małżeńskich i że to właśnie twoja nowa relacja z osobą trzecią jest bezpośrednią przyczyną rozpadu pożycia stron.
Warto pamiętać, że sytuacje związane z rozwodami bywają bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać precyzyjne porady w konkretnym przypadku. Masz pytania ? Zadzwoń tel. 608-415-200, adw. Anna Koniuszko