Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

CZY W CZASIE ROZWODU MOGĘ MIEĆ NOWEGO PARTNERA/PARTNERKĘ ?

weddings-3225110_1280

W Polsce, w czasie trwania postępowania rozwodowego nie ma zakazu posiadania nowego partnera, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Istotne jest, kiedy nawiązałeś relację z nową partnerką. Jeśli stało się to po faktycznym rozpadzie więzi małżeńskich, to nie jest to podstawa do orzeczenia rozwodu z Twojej winy. Jeżeli natomiast związek z nową partnerką rozpocząłeś przed zakończeniem małżeństwa, może to zostać uznane za przyczynę rozpadu pożycia.

Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, „związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład” (wyrok Sądu Najwyższego  z dnia 28 września 2000 r., sygn. akt. IV CKN 112/00).

  1. Posiadanie nowego partnera w czasie rozwodu nie ma automatycznego wpływu na wyrok, to może być jednak brane pod uwagę w kwestiach dotyczących np. opieki nad dziećmi, zwłaszcza jeśli sąd uzna, że nowy związek małżonka ma wpływ na dobro dzieci. Przykładowo, jeżeli mieszkasz już w czasie rozwodu z nową partnerką i okaże się, że nie dogaduje się ona z twoimi dziećmi, to Sąd na pewno weźmie to pod uwagę przy ustalaniu kontaktów.
  2. Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć, że twój jeszcze małżonek będzie w procesie rozwodowym wskazywać, że nową relację nawiązałeś (aś) znacznie wcześniej – a tym samym, że do zdrady małżeńskiej doszło jeszcze przed faktycznym rozpadem więzi małżeńskich i że to właśnie twoja nowa relacja z osobą trzecią jest bezpośrednią przyczyną rozpadu pożycia stron.

Warto pamiętać, że sytuacje związane z rozwodami bywają bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać precyzyjne porady w konkretnym przypadku. Masz pytania ? Zadzwoń tel. 608-415-200, adw. Anna Koniuszko

 

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY

Tagi
adwokatadwokat od rozwodoówadwokat od rozwodówadwokat od rozwodów Gdańskadwokat rozwodowyaliemnty na dzieckoalimentyalimenty na dzieckoalimenty na dziekcoalimenty na małżonkaalimenty od byłego małżonkaco grozi za niepłacenie alimentówdzieckodziecko w rozwodziedziedziczenieepidemiaintercyzakancelaria prawa rozwodowego Gdańskkancelaria rozwodowa Gdańskkontakty z dzieckiemkontakty z dziekciemkoronawiruskosztymałżeństwomediacjanajlepszy adwokat od rozwodów Gdańskopieka nad dziećmi po rozwodzieopieka nadz dzieckiemopieka naprzemiennaOpiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistóworzeczenie o winieOZZSplan wychowawczypodwyższenie alimentówpodział majątkupodział majątku alimenty na dzieckopodział majątku po rozwodziepostanowienie o kontakatch z dzieckiempozew o obniżenie alimentówpozew o wygaśnięcie alimentówpozew rozwodowyprawnik od rozwodówprawnik od rozwodów Gdańskprogram 500+rozdzielność majątkowarozprawa rozwodowarozprawa sądowarozwórozwódrozwód bez orzeczenia o winierozwód bez orzekania o winierozwód Gdańskrozwód w Gdańskurozwód za porozumieniem stronrozwód z orzeczeniem o winierozwód z orzekaniem o winieseparacjaseparacja prawnaseparcja faktycznasprawa rozwodowasprawa sądowaSądSąd rodzinnyugodawalka o dzieckowniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiemwyrokwyrok alimentacyjnywyrok rozwodowywyrok Sąduwładza rodzicielskazabezpieczeniezabezpieczenie alimentówzgoda na poszpartzgoda na wyjazd dziecka za granicęzmiana nazwiskazmiana nazwiska po rozwodzie