Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Czy poradzę sobie na sprawie rozwodowej bez adwokata?

rozwód bez adwokata

Jeżeli już postanowiłeś się rozwieść, to zapewne zastanawiasz się, czy przez gehennę rozwodu na sali sądowej dasz radę przejść sam, czy potrzebny Ci jednak adwokat. W końcu żyjemy w dobie informatyzacji. W Internecie znajdziesz wzory pozwu o rozwód i dokładne wytyczne, jak go wypełnić. Tą drogą możesz też dowiedzieć się, czy lepiej wystąpić o rozwód z orzekaniem o winie małżonka czy bez albo np. kiedy będą przysługiwać Ci alimenty po rozwodzie. Założę się również, że wśród swojej bliższej lub dalszej rodziny albo znajomych znajdziesz kogoś, kto rozwodził się i może Ci coś podpowiedzieć. Możesz stanąć zatem w oko w oko na sali sądowej ze swoim małżonkiem i poradzić sobie sam. Tak, jest to możliwe. Na pewno jest to tańsze rozwiązanie. Gorzej jednak, jak na sali sądowej Ty zdecydowałeś się sam występować we własnym imieniu, a Twój małżonek postawił na pomoc adwokata. I wtedy już tak łatwo może nie być. Poza tym powinieneś pamiętać, że: „Z art. 5 kpc nie wynika powinność sądu o charakterze ogólnego obowiązku do udzielania w każdym wypadku pouczeń osobom stającym przed sądem, tylko dlatego, że występują bez zawodowego pełnomocnika. Udzielenie pouczenia musi być w danej sytuacji uzasadnione, zależy od oceny i uznania sądu” (wyrok SN z dnia 27 lutego 2014 r., II PK 134/13). Oznacza to tyle, że nie będziesz mógł w każdej wątpliwej kwestii, która pojawi się podczas rozprawy liczyć na pomoc Sądu.

Musisz pamiętać, że rozprawa rządzi się swoimi prawami, które zostały uregulowane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Fakt, że nie będziesz miał adwokata nie spowoduje, że ominą Cię wytyczne nakładane na profesjonalnych pełnomocników procesowych w zakresie spełniania wymogów formalnych składanych przez Ciebie pism procesowych, wypowiedzi kierowanych do Sądu, czy pytań zadawanych świadkom. Weź również pod uwagę, że rozwód to nie tylko złożenie samodzielnie przygotowanego przez Ciebie pozwu o rozwód czy odpowiedzi na pozew o rozwód. Każdy rozwód jest inny, bo i każda sprawa jest inna. Być może będziesz musiał przygotować wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub kontaktów z dziećmi albo odpowiedź na taki wniosek. Będziesz zobowiązany przesłuchiwać świadków przed Sądem i określać tezy dowodowe, które będziesz chciał wykazać, powołując dowód z przesłuchania świadków. A to tylko kropla w morzu czynności, które w związku z rozwodem Cię czekają.

Decyzję, czy chcesz skorzystać z pomocy adwokata, musisz niestety podjąć sam, ważąc wszelkie za i przeciw. Jeżeli jednak wiesz, że Twoja sprawa rozwodowa może być skomplikowana, bo nie doszliście do porozumienia w zakresie opieki nad małoletnimi dziećmi albo podziału Waszego wspólnego majątku, razem zamieszkujecie wspólne mieszkanie etc., jeżeli wiesz, że stres i przeżywane emocje na sali sądowej mogą wziąć górę i będzie Ci trudno bronić swoich racji i formułować tezy dowodowe, jeżeli nigdy nie występowałeś publicznie albo czujesz ogromną tremę przed występami publicznymi i w końcu – jeżeli Twój małżonek korzysta z pomocy adwokata, rozważ jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY