W czasie epidemii koronawirusa można powiedzieć, że powszechną praktyką stało się niewydawanie dzieci przez rozwiedzionego małżonka na spotkania, które drugi rodzic powinien zrealizować zgodnie z wyrokiem rozwodowym. Tym razem utrudniający kontakt rodzice nie mówili, jak zawsze, że dziecko jest chore, a to nadmiar prac domowych, a to chwilowa niechęć do wyjścia z domu, ale powoływali się na zaistniałą sytuację epidemiologiczną i związane z tym odgórne zalecenia pozostania w domu.
Sytuacja była na tyle poważna, a problem naglący i powszechny, że w dniu 3 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w mocy pozostają wszystkie postanowienia wydane przez sądy w sprawie kontaktów z dziećmi przez rodziców, którzy żyją oddzielnie.
W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy:
W związku z pojawiającymi się pytaniami i wątpliwościami co do realizacji w okresie pandemii COVID-19 osobistych kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że obowiązują wszystkie postanowienia sądów w tym zakresie. W mocy pozostają zarówno postanowienia prawomocne, jak i nieprawomocne, lecz natychmiast wykonalne, wydane w trybie zabezpieczenia. Brak realizacji tych postanowień może prowadzić do wszczęcia odpowiedniego postępowania, a następnie nakazania zapłaty określonej sumy pieniężnej na podstawie przepisów art. 59815 , art. 59816 i art. 59822 Kodeksu postępowania cywilnego. Odmowa wykonania orzeczenia sądu może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny.
Sprawa stała się jasna, odmowa wykonania orzeczenia Sądu w zakresie ustalonych kontaktów rodzica, który nie mieszka na co dzień ze swoim dzieckiem może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny.
Rodzicu pamiętaj, że w przypadku, gdy nie wydasz dziecka na spotkanie swojemu byłemu małżonkowi zgodnie z obowiązującym orzeczeniem Sądu o kontaktach, to Twój ex małżonek może pozwać Cię do Sądu i domagać się zapłaty na swoją rzecz określonej kwoty za każdy niezrealizowany kontakt. Argumenty związane z epidemią w Sądzie Ci nie pomogą, co wprost wynika z oficjalnego stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jeżeli Twoja była małżonka nie przestrzega postanowienia o kontaktach, Ty nie widzisz już swojego dziecka 2 miesiące, a interwencja policji sprowadza się do sporządzenia notatki, to po prostu zadzwoń do nas, a my Ci pomożemy.