Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Mój mąż nie przyszedł na rozprawę rozwodową

nieobecność na sprawie rozwodowej

Sprawa rozwodowa w toku. Twój współmałżonek został w sposób prawidłowy zawiadomiony o terminie posiedzenia i nie stawił się na jedną rozprawę rozwodową albo nie stawia się w ogóle, nie stanowi to przeszkody dla Sądu do rozpoznania sprawy o rozwód. Takim zachowaniem pozwany małżonek nie zablokuje rozprawy rozwodowej. Sąd może wydać wyrok zaoczny,  w którym orzeknie o rozwodzie. Pamiętajcie jednak, że Sąd w sprawach rozwodowych może wydać wyrok tylko, gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia stron, więc musi przeprowadzić postępowanie dowodowe bez względu na niestawiennictwo pozwanego męża/żony na rozprawie.

Grzywna za niestawiennictwo

Jeżeli Sąd stwierdzi, że wezwanie na rozprawę rozwodową nastąpiło w sposób prawidłowy, może nałożyć na Twojego pozwanego małżonka grzywnę za nieusprawiedliwione stawiennictwo. Pozwany małżonek może usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie poprzez wskazanie i udokumentowanie jej przyczyn. Ocena, czy okoliczności podane przez pozwanego małżonka dostatecznie usprawiedliwiają niestawiennictwo, należy do Sądu. Grzywna może zostać nałożona w wysokości do 5 000 zł, a jej wysokość w konkretnej sprawie Sąd ustala według własnego uznania. Nałożenie grzywny nie jest jednak obligatoryjne. Oznacza to zatem, że nie w każdym przypadku niestawiennictwa pozwanego małżonka, osobiście wezwanego do stawienia się na rozprawie rozwodowej, Sąd wyda postanowienie o skazaniu go na grzywnę. Sąd nie może także zobowiązać pozwanego małżonka do przymusowego sprowadzenia go i osobistego stawiennictwa w Sądzie.

Pozwany małżonek nie stawił się i co dalej? W takiej sytuacji Sąd powtórnie wezwie Twojego małżonka, a jeżeli znów nie pojawi się on na rozprawie, może skazać go na ponowną grzywnę. W ciągu tygodnia od daty doręczenia postanowienia skazującego małżonka na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany, może on usprawiedliwić swoje niestawiennictwo. W razie usprawiedliwienia niestawiennictwa Sąd zwolni go od grzywny. Pozwany małżonek może np. usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie chorobą lub inną ważną przyczyną, np. koniecznym wyjazdem służbowym. W przypadku choroby należy przedłożyć do Sądu stosowane dokumenty od lekarza.

Pamiętaj, celowe unikanie stawiennictwa w Sądzie nie jest mądrą linią obrony.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY

Tagi
adwokatadwokat do sprawy rozwodowejadwokat od rozwodoówadwokat od rozwodówadwokat od rozwodów Gdańskadwokat od rozwodów w Gdańskuadwokat od rozwodów z Gdańskaadwokat od rozwoów Gdańskadwokat rozwdowy Gdańskadwokat rozwodowyadwokat rozwodyadwokat rozwody Gdańskadwokat rozwód Gdańskaliemnty na dzieckoalimentyalimenty na dzieckoalimenty na dziekcoalimenty na małżonkaalimenty od byłego małżonkaco grozi za niepłacenie alimentówdobry adwokat rozwodowy Gdańskdzieckodziecko w rozwodziedziedziczenieepidemiaGdańskintercyzakancelaria prawa rozwodowego Gdańskkancelaria rozwodowa Gdańskkontakty z dzieckiemkontakty z dziekciemkoronawiruskosztymałżeństwomediacjanajlepszy adwokat od rozwodów Gdańskopieka nad dziećmi po rozwodzieopieka nadz dzieckiemopieka naprzemiennaOpiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistóworzeczenie o winieOZZSplan wychowawczypodwyższenie alimentówpodział majątkupodział majątku alimenty na dzieckopodział majątku po rozwodziepostanowienie o kontakatch z dzieckiempozew o obniżenie alimentówpozew o wygaśnięcie alimentówpozew rozwodowyprawnik od rozwodówprawnik od rozwodów Gdańskprawnik rozwodowyprawnik rozwodowy Gdańskprawnik rozwody Gdańskprogram 500+rozdzielność majątkowarozprawa rozwodowarozprawa sądowarozwody Gdańskrozwórozwódrozwód bez orzeczenia o winierozwód bez orzekania o winierozwód bez orzekania o winie Gdańskrozwód bez stresurozwód bez stresu Gdańskrozwód Gdańskrozwód i sprawy rozwodowe Gdańskrozwód w Gdańskurozwód za porozumieniem stronrozwód z orzeczeniem o winierozwód z orzekaniem o winieseparacjaseparacja prawnaseparcja faktycznaskuteczny prawnik rozwodowysprawa rozwodowasprawa rozwodowa w Gdańskusprawa sądowasprawy rozwodoweSądSąd rodzinnyugodawalka o dzieckowniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiemwyrokwyrok alimentacyjnywyrok rozwodowywyrok Sąduwładza rodzicielskazabezpieczeniezabezpieczenie alimentówzgoda na poszpartzgoda na wyjazd dziecka za granicęzmiana nazwiskazmiana nazwiska po rozwodzie