Gdańsk ul.Struga 10

Pon - Pt: 9.00-18.00

Jak przygotować się do rozwodu? Przeczytaj 5 wskazówek Twojego prawnika

divorce-3194994_1920

W czasie epidemii koronawirusa mamy więcej czasu na przemyślenia. Możemy w spokoju zastanowić się, czy dalsze kontynuowanie naszego małżeństwa ma w ogóle sens. Jeśli znalazłeś/znalazłaś naszego bloga o rozwodach, to zapewne poważnie myślisz już nad rozwodem. Decyzja  o rozwodzie nie należy do najłatwiejszych, więc przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad, które warto przeczytać, zanim poinformujesz swojego małżonka o rozwodzie.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie, czy między Tobą i Twoim małżonkiem doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Sąd będzie się was pytać na rozprawie, czy i kiedy między wami doszło do ustania więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Jeżeli od dłuższego czasu nie masz ze swoim mężem/żoną wspólnych tematów do rozmów, ale jeszcze razem prowadzicie gospodarstwo domowe, to raczej nie można mówić, że między wami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeżeli jednak już się wyprowadziłeś/łaś z domu, a Twój kontakt z żoną/mężem sprowadza się do wymiany zdań na temat dzieci, to właśnie nadszedł czas, aby dopełnić formalności i przyjść do naszej Kancelarii, aby napisać pozew o rozwód.

  1. Zastanów się w jaki sposób chcesz uregulować sytuację prawną swoich dzieci po rozwodzie

To prawda, że dzieci się nie rozwodzą z rodzicami, ale niestety ich sytuacja prawna po rozwodzie trochę ulegnie jednak zmianie. Jeśli macie wspólne małoletnie dzieci sąd w wyroku rozwodowym nie tylko Was rozwiedzie, ale także rozstrzygnie o sprawach dotyczących waszych wspólnych małoletnich dzieci takich jak: władza rodzicielska, kontakty oraz alimenty.

Władza rodzicielska

Zastanów się jeszcze przed rozwodem, czy chcesz, aby każde z was miało w dalszym ciągu nieograniczoną władzę rodzicielską. A może planujesz na stałe wyjechać za granicę po rozwodzie? Wtedy będzie trzeba poważnie zastanowić się nad ograniczeniem Tobie władzy rodzicielskiej, aby w przypadku np. konieczności wyrażenia zgody na pilną operację Twojego dziecka mogła wystarczyć zgoda tylko Twojego małżonka, który będzie na stałe mieszkać z nim w Polsce. Jeżeli współpracujecie ze sobą w sprawach dotyczących dzieci, to jak najbardziej władza rodzicielska powinna przysługiwać każdemu rodzicowi w takim samym zakresie, jak przed rozwodem.

Kontakty

Musisz jeszcze przemyśleć, w jaki sposób Sąd ma ustalić kontakty tego rodzica z dzieckiem, który nie będzie z nim mieszkać na co dzień po rozwodzie. Jest wiele możliwości np. spotkania co drugi weekend i raz w tygodniu po szkole, opieka naprzemienna (czyli dziecko mieszka pół miesiąca z matką i pół miesiąca z ojcem), dziecko może również mieszkać np. 7 dni u ojca i 21 dni u matki albo odwrotnie. Trzeba również podzielić Święta Bożego Narodzenia, czy Wielkanoc, aby dziecko miało możliwość w tym  czasie spotkać się również z rodzicem, z którym nie mieszka na co dzień. Istotne jest również ustalenie kwestii podziału wakacji i ferii zimowych. Ustalenie grafiku spotkań ma kluczowe znaczenie, aby nie dochodziło między Wami do kłótni, jak już wyjdziecie z Sądu po rozwodzie.

Alimenty na dziecko

Wysokość alimentów na dziecko ustala się według uzasadnionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodzica, który z nim nie mieszka na co dzień. Ustal zatem, jakie są miesięczne koszty utrzymania Twojego dziecka i oblicz w jakiej części powinien w nich partycypować rodzic, który nie będzie mieszkać z dzieckiem.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz pisać pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie małżonka, czy bez orzekania o winie

Jeśli zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, to musisz wiedzieć, że winę małżonka musisz przed Sądem udowodnić, zwłaszcza jeśli małżonek w ogóle nie poczuwa się do winy albo oskarża Ciebie o rozpad Waszego małżeństwa. Czy już masz dowody, które będziesz mógł przedstawić w Sądzie rozwodowym, aby udowodnić winę małżonka? Pewnie zastanawiasz się co może być dowodem w Sądzie? Najczęstsze dowody przedstawiane w Sądzie, to zeznania świadków. Zastanów się więc kto może być świadkiem w Twojej sprawie rozwodowej.

  1. Czy masz akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci?

No właśnie, akt małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci są konieczne, aby złożyć pozew rozwodowy w Sądzie.

  1. Czy przed złożeniem pozwu o rozwód muszę powiedzieć o tym małżonkowi

To jest Twój wybór. Ogólnie nie ma takiego obowiązku. Możesz przed wniesieniem sprawy o rozwód porozmawiać z małżonkiem i przykładowo wspólnie z nim ustalić wszystkie kwestie związane z dziećmi (patrz pkt. 2). Jeżeli wspólnie ustalicie w jaki sposób będziecie sprawować opiekę nad dziećmi po rozwodzie, to sprawa sądowa będzie trwać na pewno krócej.

Na koniec, pamiętaj, że nie rozwodzisz się z własnym dzieckiem, tylko z żoną/mężem, więc im więcej kwestii ustalisz ze swoim małżonkiem polubownie jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód np. dotyczących dzieci, to potem będzie mniej stresu, a sprawa rozwodowa będzie trwała krócej.

Nie ma nad czym już dłużej się zastanawiać. Jeżeli jesteś już pewien/pewna, że chcesz się rozwieźć, to po prostu zadzwoń do Nas. Pomogliśmy już wielu ludziom się rozwieźć, więc Tobie też pomożemy.

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

NAJNOWSZE WPISY

Tagi
adwokatadwokat od rozwodoówadwokat od rozwodówadwokat od rozwodów Gdańskadwokat rozwodowyaliemnty na dzieckoalimentyalimenty na dzieckoalimenty na dziekcoalimenty na małżonkaalimenty od byłego małżonkaco grozi za niepłacenie alimentówdzieckodziecko w rozwodziedziedziczenieepidemiaintercyzakancelaria prawa rozwodowego Gdańskkancelaria rozwodowa Gdańskkontakty z dzieckiemkontakty z dziekciemkoronawiruskosztymałżeństwomediacjanajlepszy adwokat od rozwodów Gdańskopieka nad dziećmi po rozwodzieopieka nadz dzieckiemopieka naprzemiennaOpiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistóworzeczenie o winieOZZSplan wychowawczypodwyższenie alimentówpodział majątkupodział majątku alimenty na dzieckopodział majątku po rozwodziepostanowienie o kontakatch z dzieckiempozew o obniżenie alimentówpozew o wygaśnięcie alimentówpozew rozwodowyprawnik od rozwodówprawnik od rozwodów Gdańskprogram 500+rozdzielność majątkowarozprawa rozwodowarozprawa sądowarozwórozwódrozwód bez orzeczenia o winierozwód bez orzekania o winierozwód Gdańskrozwód w Gdańskurozwód za porozumieniem stronrozwód z orzeczeniem o winierozwód z orzekaniem o winieseparacjaseparacja prawnaseparcja faktycznasprawa rozwodowasprawa sądowaSądSąd rodzinnyugodawalka o dzieckowniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiemwyrokwyrok alimentacyjnywyrok rozwodowywyrok Sąduwładza rodzicielskazabezpieczeniezabezpieczenie alimentówzgoda na poszpartzgoda na wyjazd dziecka za granicęzmiana nazwiskazmiana nazwiska po rozwodzie